IV Sympozjum Naukowe i XLV Zgromadzenie Ogólne Akademii Inżynierskiej w Polsce

W dniach 3-4 lipca 2025 r. na Politechnice Śląskiej odbyły się: IV Sympozjum Naukowe oraz XLV Zgromadzenie Ogólnego Akademii Inżynierskiej w Polsce (AIP). Spotkanie zgromadziło wybitnych przedstawicieli środowisk naukowych, akademickich, przemysłowych oraz studentów, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć polskiej inżynierii.

W trakcie IV Sympozjum Naukowego, które odbyło się w dniu 3 lipca 2025 r. przedstawiono wybitne osiągnięcia naukowe i inżynierskie pracowników Politechniki Śląskiej. Wystąpienia potwierdziły znaczenie uczelni jako lidera innowacji i rozwoju technologicznego w Polsce. Ważnym punktem Sympozjum był także wykład prof. dr. hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza – wybitnego naukowca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uznanego autorytetu w dziedzinie automatyki i informatyki. Profesor Tadeusiewicz wygłosił pasjonujący wykład poświęcony pierwszym inżynierom, którzy zostali laureatom Nagrody Nobla. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników sympozjum i była doskonałą okazją do refleksji nad dziedzictwem oraz przyszłością polskiej i światowej myśli inżynierskiej.

XLV Zgromadzenie Ogólnego AIP rozpoczęło się od uroczystego posadzenia na kampusie Politechniki Śląskiej symbolicznego dębu Gabriel upamiętniając 80-lecie uczelni oraz patrona Akademii, Gabriela Narutowicza. Z okazji 80-lecia uczelni Politechnika Śląska została również uhonorowana Medalem Honorowym im. Gabriela Narutowicza. Medal ten przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w rozwoju techniki oraz kształcenie kadr inżynierskich.

Podczas XLV Zgromadzenia Ogólnego AIP wybrano 21 nowych członków AIP oraz podjęto przez aklamację uchwały dotyczące nadania godności członka honorowego AIP wybitnym inżynierom. Członkami honorowymi AIP zostali:

  • Ewa Mańkiewicz-Cudny (prezes FSNT-NOT)
  • prof. dr hab. inż. Mieczysław Hering
  • prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz

Ważnym punktem programu były wybory nowych władz Akademii na kolejną kadencję. Po udzieleniu absolutorium Komitetowi Wykonawczemu AIP za kadencję 2022–2025 przeprowadzono wybory Prezesa, Wiceprezesów, Skarbnika, Sekretarza Generalnego, członków Komitetu Wykonawczego, członków Komisji Rewizyjnej oraz członków Rady ds. Członkostwa.

Skład nowo wybranych władz AIP przedstawia się następująco:

  • Prezes – prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski
  • Wiceprezes – prof. dr hab. inż. Sebastian Skoczypiec|
  • Wiceprezes – prof. dr hab. inż. Emilia Wołowiec-Korecka |
  • Sekretarz Generalny – dr hab. inż. Dorota Oniszczuk-Świercz
  • Skarbnik -dr hab. inż. Albert Smalcerz

Pełny i aktualny skład Komitetu Wykonawczego oraz pozostałych gremiów decyzyjnych AIP na kadencję 2025-2028 jest dostępny na stronie: https://akademiainzynierska.pl/index.php/wladze-aip/

Serdecznie gratulujemy nowo wybranemu Prezesowi Akademii Inżynierskiej w Polsce, prof. dr hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu. Życzymy wielu sukcesów w realizacji ambitnych planów, dalszego rozwoju Akademii oraz skutecznego wspierania środowiska inżynierskiego w Polsce i za granicą. Jak podkreślił w swoim pierwszym wystąpieniu prof. Teofil Jesionowski, misją Akademii jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii, innowacji oraz transferu wiedzy do przemysłu, a także promocja polskiej inżynierii w kraju i za granicą. Akademia przez kolejne lata będzie kontynuować swoją misję i jeszcze mocniej zaznaczy swoją obecność na polu nauki, innowacji i współpracy z przemysłem.

Akademia Inżynierska w Polsce wyraziła szczególne podziękowania dla prof. dr hab. inż. Jerzego Barglika, który przez ostatnie lata pełnił funkcję Prezesa AIP. Jego zaangażowanie, wizja oraz konsekwentne działania przyczyniły się do rozwoju organizacji, budowania jej prestiżu oraz umacniania pozycji polskiej inżynierii na arenie międzynarodowej. W uznaniu zasług prof. Jerzego Barglika dla rozwoju Akademii, Zgromadzenie Ogólne AIP podjęło przez aklamację uchwałę o nadaniu mu godności Prezesa honorowego.

Uczestnicy XLV Zgromadzenia Ogólnego AIP mieli również okazję do zapoznania się z osiągnięciami studenckich kół naukowych, które działają na Politechnice Śląskiej. Swoje stoiska wystawiły koła: SKN METRON, SKN Budownictwo Pozaziemskie, SKN Inżynierii i Biologii Systemów, SKN Szczeblina oraz SKN GetIT, natomiast prezentacje zaprezentowały i wygłosiły SKN Silesian Phoenix (robotyka i automatyka), SKN Budownictwo Pozaziemskie (nowoczesne technologie budowlane), Polsl Racing (motorsport i inżynieria pojazdów), vFly (lotnictwo) oraz SKN URBANMODEL (modelowanie urbanistyczne). Pokazano, jak młode pokolenie inżynierów aktywnie uczestniczy w rozwoju nowoczesnych technologii.

Dwudniowe wydarzenie potwierdziło, jak ważna jest współpraca środowisk naukowych, akademickich i przemysłowych dla rozwoju innowacji oraz nowoczesnych technologii w Polsce. Akademia Inżynierska w Polsce, poprzez swoje działania, promuje polską myśl techniczną, wspiera transfer innowacji do gospodarki oraz inspiruje kolejne pokolenia inżynierów do podejmowania ambitnych wyzwań.

FOTORELACJA dostępna na naszym Facebooku oraz na stronie Politechniki Śląskiej:

https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/politechnika-slaska-i-akademia-inzynierska-w-polsce-zaciesnily-wspolprace

Author: Adrian Smagór