Stanowisko Akademii Inżynierskiej w Polsce w sprawie ochrony tytułu zawodowego inżynier
projekt
Akademia Inżynierska w Polsce, będąc depozytariuszem tradycji inżynierskich, zgodnie ze swoją misją i poczuciem odpowiedzialności za ochronę tytułu zawodowego inżynier, w trosce o szacunek do tego zawodu, mając na względzie oczekiwania społeczne związane z rozwojem cywilizacji technicznej, wnioskuje o podjęcie pilnych prac mających na względzie zachowanie odpowiednich standardów w kształceniu inżynierów.
Zawód inżyniera zawsze cieszył się społecznym szacunkiem. Wiedza inżynierska, wywodząca się w największym stopniu z budownictwa wojennego (zamki obronne, machiny oblężnicze, broń) stanowiła i stanowi podstawę rozwoju cywilizacji. Z obszaru technik i technologii obronnych przenikała do sfery cywilnej, wywierając wpływ przede wszystkim na produkcję i usługi, ale także na kulturę i sztukę.
Zawód inżyniera to nie tylko wiedza teoretyczna i użytkowa ale także postawa, cechująca się odpowiedzialnością, terminowością realizacji zadań, wrażliwością na społeczne skutki twórczości inżynierskiej.
W warunkach dokonującej się obecnie kolejnej rewolucji cywilizacyjnej, wynikającej zwłaszcza z rozwoju sztucznej inteligencji, a także zmian klimatycznych, postępującej degradacji środowiska, problemów cyberbezpieczeństwa i wielu innych, znaczenie odpowiedniego kształcenia inżynierów dla cywilizacji przyszłości nabiera fundamentalnego znaczenia.
Niepokój Akademii Inżynierskiej w Polsce budzi wiele zmian jakie w ostatnich 20 latach nastąpiło w standardach kształcenia inżynierów. Dotyczy to zwłaszcza powszechnej w wielu podmiotach, nadających ten tytuł zawodowy, wirtualizacji zajęć laboratoryjnych. Uważamy, że tylko kształcenie z wykorzystaniem przemysłowych maszyn technologicznych, specjalistycznych urządzeń i systemów pomiarowych, przemysłowych urządzeń transportowych i specjalistycznych laboratoriów badawczych, pozwala na realne poznanie zagrożeń wynikających z eksploatacji tych maszyn i urządzeń oraz zjawisk fizycznych towarzyszących procesom produkcyjnym. Tylko w takich warunkach można wykształcić inżyniera zdolnego do twórczego uprawiania tego zawodu.
Akademia Inżynierska w Polsce uważa, że prawo do nadawania tytułu zawodowego inżynier powinny posiadać tylko te jednostki edukacyjne, które dysponują własnym, odpowiednim dla danych kierunków studiów, zapleczem laboratoryjnym.
Istotne dla kształcenia inżynierów przemysłu przyszłości są także elementy kształcenia formacyjnego. Dynamika zmian w rozwoju techniki i technologii generuje coraz powszechniejsze zjawisko wykluczenia technologicznego. Nawet bierne korzystanie z nowoczesnej technologii wymaga wiedzy i ukształtowanej kultury technicznej. W tej sytuacji konieczne jest zaufanie do inżynierów jako ludzi szanujących wartości etyczne, znających ludzkie potrzeby i posiadających głęboką świadomość psychologicznych i socjologicznych zjawisk będących skutkiem rozwoju techniki i technologii. Takie „formacyjne” cechy można zdobyć tylko poprzez funkcjonowanie w środowisku akademickim, opartym na najlepszych wzorcach i tradycjach, w którym szanuje się dobre obyczaje, obowiązuje szacunek do prawdy, w którym kulturotwórcza misja uczelni jest widoczna i niekwestionowana.
Akademia Inżynierska w Polsce zwraca się do wszystkich instytucji państwowych i samorządowych, stowarzyszeń inżynierskich, konferencji uczelni wyższych oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej o uznanie jakości kształcenia inżynierów jako kluczowo ważnego dla rozwoju państwa. Przyznanie prawa do nadawania tytułu zawodowego inżynier powinno być efektem spełnienia wysokich wymagań, jasno zdefiniowanych odpowiednimi kryteriami, i być powodem do dumy dla podmiotu otrzymującego takie prawo.
Akademia Inżynierska w Polsce, dostrzegając negatywne zjawiska jakie obserwujemy w kształceniu inżynierów w ostatnim 20-leciu, zwraca się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o pilne podjęcie prac legislacyjnych w zakresie ochrony tytułu zawodowego inżynier w Polsce.
Otrzymują:
Marszałek Sejmu RP, Minister NiSzW, Przewodniczący KRASP, Przewodniczący KRPUT, Przewodniczący RGSzW, Prezes FSNT