44 Zgromadzenie Ogólne Akademii inżynierskiej w Polsce odbyło się w dniach 19-20 grudnia 2024 r. w Łodzi.
Komunikat nr 2. z dnia 15 listopada 2024r:
Uprzejmie informuję, że gospodarzem kolejnego 44. Zgromadzenia Ogólnego Akademii Inżynierskiej w Polsce będzie JM Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. Zgromadzenie odbędzie się w piątek 20 grudnia 2024 roku w godz. 11:00 – 15:00 w Sali Senatu “Alchemium” Politechniki Łódzkiej, budynek A34 (kampus A Politechniki Łódzkiej), ul. Żeromskiego 114, wjazd na parking od ulicy prof. Bohdana Stefanowskiego 1. Zachowując formułę dwóch poprzednich Zgromadzeń Ogólnych AIP odbytych w Poznaniu i we Wrocławiu w przeddzień 19 grudnia 2024 roku w późnych godzinach popołudniowych (godz. 16:15 – 21:00) także w Sali Senatu Politechniki Łódzkiej odbędzie się III Sympozjum Naukowe AIP.
Poniżej zaproszenia na Sympozjum Naukowe i na 44. Zgromadzenie Ogólne
zaproszenie na III Sympozjum Naukowe,
zaproszenie na 44. Zgromadzenie Ogólne AIP
Zwiedzanie laboratoriów Politechniki Łódzkiej oraz odsłonięcie tabliczki pamiątkowej dębu Gabriel w II grupach
Grupa 1
9:00 – Rozpoczęcie zwiedzania z budynku Alchemium
9:10 – Hala technologiczna w budynku A-18 (laboratorium powłok węglowych do zastosowań medycznych).
9:30 – Przejście do drugiej lokalizacji.
9:40 – Laboratoria w budynku A-7 (przestrzeń kreatywna FabLab, laboratorium VR oraz laboratorium ergonomiki)
10:00 – Przejście do Dębu Gabriel
10:15 – Oglądanie Dębu, odsłonięcie tabliczki pamiątkowej
10:25 – Powrót do Alchemium
10:40 – Przerwa kawowa przed rozpoczęciem obrad
Listę kół naukowych z Politechniki Łódzkiej, które miały stoiska i wystąpiły podczas Zgromadzenia Ogólnego AIP:
- Drużyna Raptors PL
- Studenckie Koło Naukowe UbiCOMP
- Studenckie Koło Naukowe Druku 3D
- Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów FERMENT
- Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji, Zespół Iron Warriors
Mapa dojazdowa:
Opis laboratoriów znajdujących się w nowo wyremontowanym budynku A7:
Centrum projektowania uniwersalnego wyposażono w ramach projektu Dostępna Politechnika Łódzka (POWER finansowany przez NCBR w latach 2021-2023). Oferujemy coś naprawdę wyjątkowego: połączenie przestrzeni kreatywnej typu fablab z dwoma laboratoriami badawczo-edukacyjnymi: wirtualnej rzeczywistości (LabVR) i badań ergonomicznych (LabASE). Takie połączenie stwarza zupełnie nowe możliwości współpracy projektowej wewnątrz uczelni oraz na zewnątrz ze środowiskiem społeczno-gospodarczym.
Studenci i pracownicy mają dostęp do warsztatu mechanicznego ciężkiego z frezarkami CNC (do materiałów drewno pochodnych i tworzyw sztucznych oraz metali lekkich), tokarką CNC oraz narzędziami ręcznymi. Także do warsztatu mechanicznego lekkiego z ploterem laserowym Trotec i termoformierką. Otwarta przestrzeń do prac wspólnych wyposażona jest w farmę drukarek 3D. Studenci mają także do dyspozycji warsztat elektroniczny z 4 stołami roboczymi, sprzętem do lutowania, rozlutowywania i testowania układów elektronicznych.
W minionym roku, dzięki wsparciu Fundacji PŁ oraz programu IdeaBOX (w którym społeczność PŁ głosuje na najlepszy projekt własny) zrealizowaliśmy projekt Design-4-All – aktywizacji tej przestrzeni poprzez 4 aktywności: otwarta środa konstruktorska (5 wydarzeń, w tym 3 regularne), ProjektON (5 wydarzeń), Inno-Tech Navigator (6 wydarzeń) oraz Hackathon.
Najbardziej atrakcyjnym pomysłem była pierwsza aktywność, bardzo szybko okazało się, że jeden dzień to dla studenckich konstruktorów za mało i sprzęt do prototypowania był wykorzystywany w sposób niemal ciągły – studenci z kół naukowych zdobywali nowe umiejętności, tworzyli własne projekty lub wspomagali różne działania realizowane na PŁ.
Na koniec projektu, przy współpracy Instytutu Automatyki, LabVR oraz Shibaura Institute of Technology (Japonia) zorganizowaliśmy 10-dniowy hackathon, w którzy wzięły udział grupy studentów z Polski (25 osób) i Japonii (17 osób). Stworzone zostały roboty oraz aplikacje VR wspierające interakcje z dziećmi w spektrum autyzmu. Studenci pracowali w sześciu 7-osobowych zespołach mieszanych polsko-japońskich oraz reprezentowali kilka różnych kierunków studiów: mechatronika, robotyka, automatyka i sterowanie robotów, elektronika, informatyka oraz inżynieria biomedyczna.
Kandydaci na członka zwyczajnego:
Dąb Gabriel, pamiątkowe zdjęcie, fot. Weronika Michalak
Pamiątkowe zdjęcie w Alchemium, fot. Weronika Michalak.
Prezentacje przedstawione w trakcie Sympozjum oraz ZO:
(wkrótce, w trakcie zamieszczania… )