Newsletter Nr 10(50)/2024

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym, dziesiątym w tym roku Newsletterem:

Nr 10(50)/2024

JESZCZE O ZGROMADZENIU CAETS W HELSINKACH

Na stronie internetowej Zgromadzenia CAETS https://www.caets2024.org/gallery można znaleźć galerię zdjęć. W Zgromadzeniu CAETS uczestniczyło 132 delegatów i przedstawicieli z 25 krajów. Na stronie internetowej wydarzenia można znaleźć program szczegółowy imprezy. Prezentacje ilustrujące wystąpienia prelegentów będą zamieszczone na stronie AIP. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami i prezentacjami.

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPRACY Z AGH

5 lipca 2024 roku w gabinecie rektora AGH podpisano umowę o współpracy pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Akademią Inżynierską w Polsce.

Podpisy pod umową o współpracy złożyli rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis i prezes AIP prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik. Podpisanie umowy odbyło się w obecności prorektora AGH ds. współpracy – prof. dr. hab. inż. Rafała Wiśniowskiego oraz kierownika Laboratorium Akustyki Technicznej dr. hab. inż. Tadeusza Kamisińskiego, prof. AGH, który jest upoważnionym przedstawicielem uczelni do spraw realizacji umowy. Zgodnie z zapisami umowy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie stała się kolejną instytucją, która uzyskała status członka wspierającego Akademii Inżynierskiej w Polsce.

GODNOŚĆ PROFESORA HONOROWEGO AGH DLA PROF.TADEUSIEWICZA

5 lipca 2024 roku o godz. 12:00 w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, podczas którego godność profesora honorowego uczelni otrzymał prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz. Wniosek o nadanie godności profesora honorowego AGH złożyło Kolegium Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Pozytywne recenzje do wniosku opracowali: Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Uzasadnienie wniosku przedstawił dziekan Wydziału EAIIB AGH dr hab. inż. Ryszard Sroka, prof. uczelni. Laudację wygłosił wychowanek Profesora, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej AGH prof. dr hab. inż. Piotr Augustyniak. Najbardziej uroczystym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia dyplomu i insygniów profesora honorowego przez Rektora AGH prof. dr. hab. inż. Jerzego Lisa.

Moment wręczenia dyplomu i insygniów przez rektora AGH oraz widok ogólny Auli

Następnie wysłuchano wykładu mistrzowskiego Profesora Honorowego pt. ”Jak zaczynała się na AGH inżynieria biomedyczna”. Pełny tekst wykładu został opublikowany w okolicznościowym folderze. Ukaże się także w nr 4/2024 Śląskich Wiadomości Elektrycznych. W części oficjalnej uroczystości życzenia Profesorowi Honorowemu złożył sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa prof. dr hab. inż. Marek Gzik.

Składanie gratulacji Profesorowi Honorowemu było kontynuowane w holu przed Aulą Główną. Na zdjęciu obok delegacja Stowarzyszenia Elektryków Polskich, której przewodniczył wiceprezes SEP Bolesław Pałac. W skład delegacji wchodził także nieobecny na zdjęciu prezes Oddziału Krakowskiej SEP Maciej Burnus. W rękach Profesora list gratulacyjny podpisany przez prezesa OZW SEP Mariusza Saratowicza oraz prezesa AIP Jerzego Barglika.
Od lewej: Bolesław Pałac, Małgorzata Gregorczyk, Ryszard Tadeusiewicz, Jerzy Barglik, Maria Zastawny

Dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości cieszyło się wydawnictwo pt. ”Moje Doktoraty Honoris Causa oraz profesury honorowe”. Napis na okładce głosi: Wydanie prywatne, Kraków 2024. Przypomnijmy, że profesor Tadeusiewicz, wybitny uczony i popularyzator nauki i techniki, specjalista z obszaru sztucznej inteligencji i inżynierii biomedycznej jest od ponad dwudziestu lat członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Obecnie aktywnie działa w Radzie do spraw Członkostwa AIP. Serdeczne gratulacje dla Profesora od wszystkich członków Akademii Inżynierskiej w Polsce.

SPRAWOZDANIE DO NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI ZŁOŻONE

Akademia Inżynierska w Polsce, jako organizacja pożytku publicznego składa co roku sprawozdanie ze swej działalności do Narodowego Instytutu Wolności. Także w tym roku wymagane sprawozdanie zostało złożone przez skarbnika AIP Kamila Wójcika 9 lipca 2024 roku. Przypominamy, że sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności Akademii Inżynierskiej
w Polsce w roku 2023 jest dostępne na stronie internetowej AIP https://akademiainzynierska.pl/index.php/2020/10/19/dokumenty/ .

Author: Adrian Smagór